Zpět

Památník písemnictví na Moravě - klášter a muzeum

Menu
Adresa Klášter 1, 664 61 Rajhrad
GPS 49°5'21"N 16°36'56"E (xx km)
189 m nad mořem
swipe

Mezi Rajhradem u Brna a Rajhradicemi je rozložen rozsáhlý komplex budov benediktinského kláštera. Svým založením patří k nejstarším u nás; vyrostl uprostřed lužního lesa na místě starého slovanského hradiště. Milovníci barokního umění a stavitelství tu mohou obdivovat práci známého barokního architekta Santiniho Aichela.

Zájemci o knižní kulturu a dějiny vzdělanosti tu najdou pověstnou benediktinskou knihovnu (65 000 svazků), kterou reprezentuje honosný historický sál s otáčivým globusem, univerzálními hodinami a tajným schodištěm, nahlédnou do největší moravské sbírky středověkých rukopisů.

Vedle expozice najde návštěvník ve zpřístupněných prostorách výstavy na nejrůznější literární témata – od dětských omalovánek přes slabikáře až k ilustracím a souhrnným pohledům na činnost významných spisovatelů.

Zapálení turisté si z Památníku mohou odnést turistickou známku a různé suvenýry. V Nabídce jsou i produkty navazující benediktinské tradice – víno z rajhradských sklepů, léčivé bylinné sirupy i posilnění na další cestu ve formě benediktinských bylinných likérů.

Památník s bezbariérovým přístupem je otevřen celoročně a každodenně mimo pondělí (květen až září 9-17 hod., říjen až duben do 16 hod.)