Zpět

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Menu
Adresa Zámecká 93, 671 03 Vranov nad Dyjí
GPS 48°53'34"N 15°48'43"E (xx km)
336 m nad mořem
swipe

Státní zámek Vranov nad Dyjí patří k nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka. Vznikl postupně na konci 17. a v průběhu 18. století přestavbou z původního zeměpanského hradu, poprvé připomínaného k roku 1100.

Jeho návštěvníky zaujmou především pozůstatky středověkých hradeb, unikátní architektura sálu předků a zámecké kaple od protagonisty evropského barokního stavitelství Johanna Bernharda Fishera z Erlachu, dále bohatá kolekce kameninových výrobků z proslulé vranovské továrny (1799-1882) nebo bohatě zařízené klasicistní a romantické zámecké interiéry z konce 18. a z 19. století.

Součástí nabídky jsou letní koncerty, divadelní představení a především výstavy historického uměleckého řemesla v bývalé kočárovně, moderního umění v zámecké kapli a výtvarných děl s přírodní tématikou v galerii Thayana na prvním nádvoří.

Dojem z návštěvy zámku umocňuje i okolní příroda s mimořádným bohatstvím fauny i flóry, která je součástí první, nejpřísněji chráněné zóny Národního parku Podyjí. Jedním z tamních nejzajímavějších turistických cílů je nedaleká zřícenina Nového Hrádku s unikátní gotickou architekturou.