Zpět

Moravský kras

Menu
Adresa Skalní mlýn, Blansko
GPS 49°21'49"N 16°42'32"E (xx km)
371 m nad mořem
swipe

Moravský kras je největším a nejvýznamnějším krasovým územím v České republice s rozlohou 100 km2. Je zde evidováno přes 1100 jeskyní, pět je zpřístupněno veřejnosti.

Punkevní jeskyně – suchá část vede krápníkovými prostorami na dno propasti Macochy (hloubka 138,5 m). Odtud návštěvníci plují zpět na motorových člunech po podzemní říčce Punkvě. V Punkevních jeskyních je instalováno ozvučení s výkladem v 9 světových jazycích bez příplatku.

Propast Macocha je přístupná ze dvou vyhlídkových můstků – z Horního a Dolního.

Kateřinská jeskyně – hlavní dóm je největší přístupnou podzemní prostorou v České republice, jeskyně udivuje krápníkovým Bambusovým lesíkem a útvarem „Čarodějnice“.

Jeskyně Balcarka vyniká mimořádným bohatstvím krápníkové výzdoby a její pestrostí. Prohlídková trasa vede přes tzv. „Muzeum“, s expozicí lovců sobů.

Jeskyně Sloupsko-šošůvské jsou největšími přístupnými jeskyněmi v České republice. Kromě chodeb a dómů s krápníkovou výzdobou si mohou návštěvníci prohlédnout propasti a světově významnou archeologickou lokalitu Kůlna. Přístup do jeskyně je bezbariérový.

Jeskyně Výpustek s bludištěm chodeb a propastí byla za 2. světové války využívána jako podzemní továrna. K netradiční prohlídce zve také podzemní armádní protiatomový kryt. Přístup do jeskyně je bezbariérový

Ve všech jeskyních Moravského krasu se teplota pohybuje od 7 do 9 °C.